V čem se liší ultra/super/prémiová krmiva pro psa?

trendy
složení
Na českém trhu s krmivem pro psy je více než 250 značek, které nabízí granule v nejrůznější kvalitě – od nejlevnějších po nejdražší. Za nejkvalitnější se považují krmiva human-grade, holistická, ultraprémiová či superprémiová, která se liší od krmiv jako prémium a economy nejen cenou, ale i složením a způsobem výroby. Toto názvosloví má však zásadní problém – jde pouze o marketing a každý výrobce ho používá jinak.

Výrobci využívají trend zdravého životního stylu a označují krmiva jako holistická, ultrapremium a superpremium, aby zvýšili atraktivitu, a tím i prodeje svých produktů. Jde o součást reklamy, která má za cíl vytvořit dojem, že je jejich krmivo vyrobeno z lepších surovin než krmiva ostatní.

Superlativy jako ultra, super, high výrobci používají k odlišení krmiva od konkurence nebo svých produktových řad a snaží se přilákat pozornost zákazníků, kteří hledají vyšší kvalitu krmiva pro své domácí mazlíčky a jsou za ni ochotni zaplatit více peněz.

K vyvolání příjemných emocí a dojmu z kvality výrobku využívají výrobci také obal krmiva. Na obalu proto bývá kromě výhod krmiva obvykle také fotka psa, která má v zákazníkovi vzbudit sympatie a tím pomáhat v prodeji.

Je proto nutné si uvědomit, že použité názvosloví není vždy zárukou kvality krmiva. Vždy proto pečlivě čtěte složení a kontrolujte nutriční hodnoty uvedené v garantované analýze, abyste zjistili, co krmivo skutečně obsahuje. Zajímat by vás mohlo i 15 tipů, jak poznáte kvalitní krmivo pro svého psa.

Organické/BIO – přírodní granule

Označení „bio“ a „organické“ se vztahují na přírodní krmiva pro psy, která se vyrábí v rámci ekologického zemědělství a získají přísnou certifikaci stanovenou evropskou legislativou.

Certifikace bio krmiva se týká pouze způsobu výroby. Nevztahuje se na vyváženost složení ani to, zda je krmivo pro vašeho psa vhodné.
organické bio suroviny v krmivech pro psy
U bio/organických krmiv je kladen důraz na „cruelty-free přístup“ ke zvířatům, tj. aby hospodářská zvířata nebyla zbytečně trápena. Foto: Kyle Mackie, Unsplash

Kritéria pro označení „bio“ a „organické“ krmivo pro psy se mohou v každé zemi lišit. Obecně však platí, že neobsahují pesticidy, herbicidy, umělé přísady jako barviva, konzervanty a další látky, které by mohly mít negativní vliv na zdraví psů.

Výhody bio granulí pro psy:

  • Certifikace a garance kvality vstupních surovin
  • Bez umělých přísad, pesticidů a herbicidů

Nevýhody bio granulí pro psy:

  • Vyšší cena – dražší než superprémiové a prémiové značky krmiv

Mezi organické značky krmiv pro psy patří např. holandské značky Yarrah Bio nebo Biofeed.

Human-grade krmivo pro psy

Výraz „human-grade“ nebo také „human quality“ není oficiálně regulovaným termínem v oblasti krmiv pro zvířata a nevyžaduje certifikaci (na rozdíl od označení „organické“). Jedná se spíše o marketingový výraz, který má naznačit, že dané krmivo je vhodné i pro lidskou konzumaci.

Aby bylo možné krmivo pro psy označit jako „human-grade“, mělo by splňovat standardy kvality a bezpečnosti vyžadované pro lidské potraviny.

Dodržování human-grade standardu krmiv zahrnuje například kvalitu surovin, hygienické standardy při výrobě a balení, testování na přítomnost škodlivých látek a mikroorganismů atd.

Není běžné, aby se výrobci krmiv pro psy mohli danou certifikací prokázat, a proto byste měli brát označení krmiv jako „human-grade“ s určitou dávkou zdravého rozumu a zaměřit se spíše na složení a nutriční hodnoty daného krmiva.

human-grade krmivo pro psy
„Human-grade“ krmiva bez certifikace je nutné brát s určitou dávkou zdravého rozumu. Foto: Barking Royalty, Unsplash

Mezi výhody human-grade krmiva patří:

  • Vysoká kvalita surovin – human-grade krmiva se většinou vyrábějí bez chemických přísad a umělých barviv, která mohou mít negativní vliv na zdraví psa.
  • Vysoká bezpečnost – vzhledem ke zpracování a balení krmiva se dá považovat za bezpečnější než jiné druhy krmiv, které nejsou určené pro lidskou spotřebu.
  • Výživová hodnota – díky použití kvalitních surovin by měla být výživová hodnota human-grade krmiva pro psy vyšší než u jiných typů krmiv.

Mezi nevýhody human-grade krmiva patří:

  • Bez certifikace a garance kvality
  • Vyšší cena – je obvykle výrazně dražší než jiné druhy krmiva pro psy.
  • Vyšší nároky na skladování – krmivo je často nutné skladovat v chladničce nebo mrazničce.
  • Omezená dostupnost – je obvykle méně dostupné než běžné krmivo pro psy.

Human-grade krmivo pro psy je skvělou volbou pro majitele psů, kteří hledají špičkové krmivo vyrobené z kvalitních surovin s vysokou výživovou hodnotou. Avšak z důvodu vyšší ceny a omezené dostupnosti na trhu nemusí být pro všechny majitele psů dostupné.

Holistické granule pro psy

Slovo „holistické“ se často používá jako synonymum pro „přírodní“ nebo „celostní“. Holistické krmivo se proto často prezentuje tak, že podporuje celkové zdraví psa.

Označení „holistické“ může výrobce použít jako marketingový termín v různých souvislostech dle svého uvážení, protože neexistuje žádná certifikace pro označení holistického krmiva pro psy.

Mezi obecné výhody holistických granulí pro psy patří:

  • Kvalitní suroviny a lepší stravitelnost vyrábí se z přírodních surovin
  • Přírodní konzervanty, vitamíny a minerály – např. extrakt z rozmarýnu, vitamíny C a E

Mezi nevýhody holistických granulí patří:

  • Bez certifikace a garance kvality
  • Vysoká cena – jsou často dražší kvůli použití kvalitních surovin a přírodních konzervantů

Raw krmivo pro psy

Označení „raw“ není standardizované a výrobci ho mohou používat pro označení granulí s různou mírou tepelného zpracování. Při výběru granulí pro svého psa si proto zkontrolujte složení a zjistěte, jakým způsobem se dané krmivo vyrábí.

Víte, že...
Termín „raw granule“ (v překladu „syrový“) lze chápat jako surové granule pro psy, tedy granule vyrobené z nezpracovaných surovin – obvykle z masa, kostí a vnitřností, zeleniny, ovoce a bylinek. Nebo jako granule, které nebyly tepelně zpracované a obsahují přirozené živiny, enzymy a vitamíny, které se během tepelného zpracování zničí.
Pejsek

Ultraprémiové krmivo

Neexistuje oficiální certifikace pro označení ultraprémiových krmiv pro psy, proto může kvalita krmiva od různých výrobců kolísat.

Ultrapremium granule mají být vyrobené z prvotřídních a nejkvalitnějších surovin s vysokou nutriční hodnotou.

Mohou být bez obilovin, obsahovat vyšší množství masa a výživové doplňky pro zdraví a kondici psa. Většinou se také jedná o krmiva bez umělých přísad a barviv a výrobci se snaží co nejvíce přiblížit stravě, kterou by psi žrali v přírodě.

Výhodou ultraprémiového krmiva pro psy může být:

  • Vyšší nutriční hodnota – psům může stačit menší krmná dávka, aby byli dobře živeni. Vyšší kvalita surovin může také znamenat, že psi mají méně trávicích potíží a alergií.
  • Výživové doplňky – některá ultraprémiová krmiva pro psy obsahují speciální doplňky, např. glukosamin a chondroitin na podporu kloubů nebo probiotika na posílení imunity psa.

Nevýhody ultraprémiových krmiv pro psy:

  • Bez certifikace a garance kvality
  • Vyšší cena – vyšší než u krmiv jako superpremium a premium

Ultrapremium krmiva pro psy mohou splňovat vyšší nároky na kvalitní stravu psa, ale nespoléhejte se jen na marketingové označení a pečlivě čtěte složení a nutriční profil daného krmiva.

Superprémiové granule

Superprémiové granule jsou vyrobené z podobných surovin jako ultrapremium granule, ale mohou být o něco levnější, obsahovat o něco méně masa a/nebo méně doplňků pro zdraví a kondici psa. Obvykle jsou také bez umělých přísad a barviv.

supeprémiové krmivo pro psy
Superprémiové granule patří v současnosti mezi nejčastěji kupovaná krmiva pro psy. Foto: Chewy, Unsplash

Mezi výhody superprémiových krmiv patří:

  • Vysoký obsah bílkovin – z kvalitních zdrojů, např. kuřecí, hovězí, rybí nebo jehněčí maso.
  • Bez obilovin – bez pšenice, kukuřice a sóji, které patří mezi alergeny a jsou pro některé psy nestravitelné.
  • Vyšší obsah tuku – vyšší obsah např. lososového oleje, který podporuje kůži a lesklou srst.
  • Přírodní složení – vč. ovoce, zeleniny a bylinek, které podporují imunitu a zdraví psa.
  • Bez umělých přísad – jako jsou umělá barviva, dochucovadla a konzervanty.
  • Snadná stravitelnost – jsou proto vhodné pro psy s citlivým trávením nebo psy v zátěži.

Nevýhody superprémiových granulí:

  • Bez certifikace a garance kvality
  • Menší důraz na zdraví psa než u ultraprémiových krmiv
  • Vyšší cena než u krmiv prémiové kvality

Jaký je rozdíl mezi ultraprémiovým a superprémiovým krmivem pro psa?

V obou případech jde spíše o marketingové označení, které někteří výrobci krmiv používají pro zdůraznění kvality svých výrobků.

Většinou se však očekává, že ultrapremium krmivo pro psy má vyšší kvalitu než krmiva v nižších kategoriích. Hlavní rozdíl mezi ultraprémiovými a superprémiovými krmivy pro psy je tedy v množství kvalitních surovin – živočišných bílkovin a tuků, bylinných extraktů a doplňků stravy.

Ultrapremium krmiva se snaží co nejvíce přiblížit přirozené stravě psů, zatímco superprémiová krmiva se vyrábí s menším důrazem na zdraví psa a větším důrazem na chuť a atraktivitu.

Ultrapremium krmiva jsou obvykle dražší než superprémiová krmiva.

Na druhou stranu můžete nastat situace, že superprémiové krmivo sušené mrazem může být kvalitnější než ultraprémiové krmivo vyrobené běžnou extruzí za vysokých teplot, během kterých suroviny živiny ztrácí. Zde si přečtěte víc o způsobech výroby krmiv pro psy.

Obrázek článku

Výhody a nevýhody krmiv: Čím nejlépe krmit psa?

Neexistuje jednoznačně nejlepší způsob, jak krmit psa, protože každý pes má individuální potřeby. Při výběru krmiva je důležité zvážit jeho zdravotní stav i obvyklou aktivitu a dodržovat správné dávkování krmiva. Poznejte proto výhody a …

(High) Prémiová krmiva

Prémiové granule poskytují psům kompletní a vyváženou stravu. V současné době se považují spíše už za standard v krmení psů.

Složení bývá méně konkrétní než u super- a ultraprémiových krmiv – např. místo kuřecího masa může výrobce uvést pouze drůbeží maso, místo lososa uvede pouze ryby. Tento obecnější popis totiž umožní větší flexibilitu a změnu složení podle aktuálně dostupných či výhodně nakoupených surovin.

Granule prémium obvykle obsahují umělé přísady, které jsou pro výrobce levnější než přírodní konzervanty.

Prémiová krmiva nebývají specializovaná na řešení zdravotních problémů psa. Prémiová krmiva se dělí spíše jen podle věku, tj. na granule pro štěňata, dospělé psy nebo seniory.

Výhody prémiových krmiv:

  • Nižší cena – než u superprémiových krmiv.
  • Snadná dostupnost – tato krmiva jsou běžně k dostání na internetu i v menších obchodech.
  • Kompletní složení – obvykle obsahují dostatečné množství živin, vitamínů a minerálních látek pro zdravého psa.
  • Široká pestrost v chuti – běžně se v prémiových krmivech nabízí více příchutí živočišného původu.

Nevýhody prémiových značek krmiv:

  • Méně konkrétní složení a garantovaná analýza.
  • S umělými přísadami – ochucovadla a zvýrazňovače chuti zvyšují atraktivitu krmiva pro psa.
  • Nejsou vhodné pro psy s citlivým trávením.
  • Nejsou vhodné pro psy s potravinovou intolerancí či alergií – složení krmiva se může průběžně měnit, a proto může být obtížné zajistit, aby se v krmivu neobjevila složka, která vašeho psa po zdravotní stránce trápí.

Jaký je rozdíl mezi superprémiovým a prémiovým krmivem pro psy?

Superpremium i premium jsou považovaná za kompletní krmiva pro psy, přesto mezi nimi jsou často podstatné rozdíly:

  • Kvalita surovin – superpremium krmiva obvykle obsahují kvalitnější suroviny a méně nežádoucích umělých přísad.
  • Nutriční hodnota – superprémiová krmiva obsahují více živin a vitamínů.
  • Cena – krmiva superpremium jsou obvykle dražší než premium krmiva.
  • Specializace – superprémiové granule se často specializují na konkrétní zdravotní problém.

Economy granule

Economy granule jsou nejlevnější granule pro psy, které se vyrábí z méně kvalitních surovin a velmi často obsahují méně masa a živočišných složek. Naopak v nich najdete mnohem více obilovin a vedlejších produktů, které jsou pro psa méně stravitelné.

Neobsahují doplňky stravy (např. kloubní výživu, doplňky na podporu imunity atd.). Na druhou stranu obsahují umělé přísady, které prodlužují jejich trvanlivost v prodejnách a zlepšují chuť a vůni, aby bylo krmivo pro psa přitažlivější.

barevné economy granule pro psy
Economy granule patří mezi nejlevnější krmiva pro psy a jsou běžně k zakoupení v supermarketech. Foto: Shutterstock

Výhody ekonomických granulí

  • Dostupnost

Nevýhody economy krmiv

  • Méně masa, více obilovin
  • Bez doplňků stravy
  • Umělé přísady
  • Nižší stravitelnost

Obvykle se prodávají jako privátní značky potravinářských řetězců nebo v hobby marketech.

Jaký je rozdíl mezi premium a economy krmivem pro psy?

Premium granule se vyrábí z kvalitnějších surovin – jako jsou maso a ryby, proto jsou obvykle dražší než economy granule. Prémiové krmivo pro psy má obvykle vyšší nutriční hodnotu a je stravitelnější.

Výrobci economy krmiva se snaží oslovit zákazníky, kteří nechtějí/nemohou utrácet peníze za svého psa a hledají proto cenově dostupné krmivo.

Výrobní proces economy krmiva často spočívá v méně složitých technologiích a způsobech zpracování, což se může projevit nižší kvalitou výsledného produktu.

Bohužel se nekvalitní krmivo velmi často začne projevovat na zdraví a kondici psa a v důsledku vede k vyšším výdajům za veterinární péči, léky a doplňky stravy pro psa.

Doporučení, jak vybrat nejlepší krmivo pro vašeho psa

Nyní víte, proč při výběru krmiva nejde spoléhat na reklamu. A že ani vysoká cena není zárukou, že je vámi vybrané krmivo kvalitní.

Přečtěte si článek 15 tipů, jak vybrat kvalitní granule pro psy a získejte další rady, podle čeho se rozhodovat při výběru krmiva.

  1. Zaměřte se na kvalitu vstupních surovin a zjistěte si, jak se krmivo vyrábí. Běžně se totiž krmivo vyrábí za velmi vysokých teplot, při kterých i kvalitní suroviny ztratí většinu živin.
  2. Čtěte složení a garantovanou analýzu krmiva. Zajímejte se, čeho je v krmivu nejvíc a zda je maso na prvním místě. Důležité je také množství bílkovin, tuků, sacharidů, minerálních látek, vitamínů a stopových prvků.
  3. Porovnávejte velikost denní dávky krmiv. Doporučená denní dávka říká, kolik krmiva má pes sníst, aby získal všechny potřebné živiny. Čím nižší je potřebná krmná dávka, tím je krmivo kvalitnější.

Denní dávku obvykle není jednoduché vypočítat, protože výpočetní tabulka na obalu krmiva je příliš obecná. Využijte proto srovnávač krmiv Granlupo doporučí krmiva s vhodným složením a seřadí je od nejnižší denní dávky na míru podle aktuálního zdravotního stavu a kondice vašeho psa.

Ale ani přesto nejde jednoznačně říct, které krmivo je pro vašeho psa nejvhodnější. Jistotu získáte až po cca 1,5–2 měsících krmení, a to kontrolou BAS:

  • B – bobek – bobek pevný tak akorát je prvním signálem, že metabolismus funguje správně, tj. vašeho psa přestane trápit průjem, nadýmání a zvracení.
  • A – aktivita – pes, který je v pohodě, se bude radovat ze života a mít zájem o dění kolem sebe.
  • S – srst – kvalitní lesklá srst je potvrzením, že váš pes má všechny živiny, které potřebuje.

Podobné články

Víte, že...

Pro velikost hlavy se štěňata většiny bostonských teriérů rodí císařským řezem.