Jak a čím krmit dospělého psa

klouby
imunita
při nadváze
při hubenosti
hypo štítná žláza
trávení, žaludek
průjem
játra
cukrovka
Proč byste při výběru vhodného krmiva měli zohlednit věk, velikost plemene, zdravotní stav a aktivitu svého psa? Kdy má štěně přejít na dospělácké granule a kdy začít přemýšlet o granulích pro psího seniora? Proč je důležité dodržovat doporučenou denní dávku krmiva a dávat pozor na množství pamlsků? Jak často krmit psa a poznat, zda má nadváhu? Čtěte dál a zjistěte, zda svého psa krmíte správně.

Kdy a jak přejít na granule pro dospělé psy

Psi dospívají v závislosti na velikosti plemene od 8 měsíců do 2 let. Menší psi obvykle dříve, větší psi později. Proto se pro určení okamžiku, kdy přejít na granule pro dospělé psy, určuje právě věk plemene.

Jednoduchým vodítkem pro vás může být toto dělení:

  • Malá plemena (do 15 kg v dospělosti) – dospívají v 8–9 měsících
  • Střední plemena (15–25 kg) – okolo 1 roku věku
  • Velká plemena (26–50 kg) – okolo 1,5 roku
  • Obří plemena (51 a víc kg) – cca ve 2 letech
Když štěňata dosahují okolo 90 % své váhy v dospělosti, začněte je krmit granulemi pro dospělé psy.

Pro přechodné období mezi štěněčími a dospěláckými granulemi můžete svému puberťákovi případně kupovat juniorské granule. O jejich vhodném výběru se raději poraďte se svým veterinářem.

Pokud chcete změnit granule, nespěchejte a naučte ho na nové složení granulí postupně. Změna z jednoho krmiva na jiné by měla proběhnout postupně v rozmezí 5–10 dní, kdy do denní dávky přimícháváte den ode dne víc nových a méně původních granulí. To samé platí i pro změnu značky granulí.

Ideální postup změny granulí je:

  • 1. den: ¼ nových granulí a ¾ původních granulí
  • 3. den: ½ nových granulí a ½ původních granulí
  • 5. den: ¾ nových granulí a ¼ původních granulí
  • 7. den: 100 % nových granulí
Náhlý přechod na dospělácké granule může u psa vyvolat zažívací potíže a způsobit průjem.

Pokud pes nové krmivo odmítá, nikdy ho nenuťte násilím ani ho netrapte hlady s tím, že „až vyhladoví, tak to sní“. Odmítání nového krmiva není bezdůvodné, většinou psovi prostě nechutná, a proto byste měli zkusit jiné granule, které bude žrát s radostí.

Pokud si nejste jistí, jak při změně krmiva postupovat, poraďte se s veterinářem.

Někdy je změna granulí nezbytnou součástí léčby určitých onemocnění. Pokud je to bohužel i váš případ, vždy důsledně dodržujte pokyny veterináře a konzultujte s ním také všechny změny, které se chystáte v krmení udělat.

Na čem závisí velikost denní krmné dávky

Krmná dávka dospělého psa by měla odpovídat jeho:

  • velikosti
  • zdravotnímu stavu
  • prostředí, ve kterém se pohybuje
  • energii, kterou denně potřebuje

Zdravotní stav psa

Nemocní psi a psi po operaci mají zvýšené nároky na hojení ran nebo boj proti infekci. O správné výživě svého psa po operaci se poraďte s ošetřujícím veterinářem.

Prostředí, ve kterém pes žije

Velikost krmné dávky ovlivňuje teplota prostředí, ve kterém pes žije. Pes, který většinu času tráví venku, bude pravděpodobněji potřebovat na udržení optimální tělesné teploty (především v zimě) více energie než pes, který s vámi žije v bytě.

Průměrná denní aktivita psa

Zdravý dospělý pes, který každý den na procházkách naběhá 1–3 hodiny s jinými pejsky nebo při házení míčku, by měl dostat krmivo se středním obsahem energie cca 4.000–4.500 kcal/kg.

Psovi, který naběhá méně než 1 hodinu, by mělo stačit krmivo s obsahem energie přibližně 3.500–4.000 kcal/kg.

Naopak psi ve vysoké zátěži 3 a víc hodin (např. pracovní či policejní psi) by měli dostávat vydatné krmivo s metabolizovanou energií okolo 4.500–6.000 kcal/kg.

Psi v extrémní zátěži 6 a víc hodin (např. tažní psi) by měli dostávat krmivo s energií až 38.000 kcal/kg.

Pozor! Uvedené hodnoty berte jako orientační, jedná se o obecná doporučení podle mezinárodních standardů FEDIAF3.

Jak krmit malého psa

Někteří výrobci prodávají speciální malé granulky, které jsou přizpůsobené malým čelistem a zubům plemen do 15 kg (velikost XS a S). Někteří psi žrádlo spíš hltají, než koušou, i proto je důležité se vyvarovat velkým granulím, kterými by se váš pes mohl dokonce udusit.

Malá plemena mají rychlejší metabolismus, a proto potřebují více energie na kilogram své váhy než psi středně velkých a velkých plemen. Kvůli menšímu žaludku by měla být jejich denní dávka granulí spíše energetická vydatná než objemná.

Malí psi jsou často vybíraví. Je proto nutné najít granule, které budou vysoce stravitelné a výživné, aby váš malý chlupáč získal z krmiva všechny potřebné živiny i v menší dávce, kterou je ochoten sežrat. Granule určené pro psy malých plemen proto obsahují více proteinů a tuku než krmivo určené pro velká a obří plemena psů. Vyhněte se ale překrmování, které vede k obezitě a vašemu pejskovi zkracuje život.

U malých plemen dejte pozor na hypoglykémii, tj. nízký obsah cukru v krvi. K hypoglykémii může dojít kvůli rychlejšímu metabolismu a nízkým zásobám tuku v těle. Podle svých možností proto svého malého mazlíčka krmte častěji po menších dávkách.

Jak krmit středně velkého psa

Psi středně velkých plemen (velikosti M) s hmotností 15–25 kg (např. labradoři, border kolie nebo stafordšírští bulteriéři) jsou obvykle aktivní a potřebují hodně energie. Pokud však nemají dostatek pohybu, snadno přibírají na váze.

Středně velké psy stačí obvykle krmit dvakrát denně – ráno a večer.

Jak krmit velkého psa

Psy velkých a obřích plemen s hmotností 25 a více kg (velikosti L a XL) často trápí dysplazie kyčelních a loketních kloubů, bolesti páteře a obezita, která mnohdy vede až k cukrovce a onemocnění ledvin.

Protože velká a obří plemena nepotřebují tolik energie na 1 kg váhy jako malá nebo střední plemena, jejich denní dávka granulí by měla obsahovat méně tuku kvůli nižší zátěži kloubů a kvalitní a lehce stravitelné bílkoviny na svaly a zdravé srdce.

Pozor na pamlsky jako uzené uši nebo buvolí kosti. Pro velkého psa sice vypadají lákavě, ale obsahují hodně tuku a jedná se o energetické bomby.

Pokud psovi dáváte pamlsky, nezapomeňte jejich energetickou hodnotu odečíst z celkové denní dávky krmiva.

V granulích chtějte také mastné kyseliny omega 3 a omega-6 pro zdravou kůži a lesklou srst. Na klouby především glukosamin, chondroitin, zelené mušle nebo MSM.

Pozor na přetočení žaludku! Rychlé hltání a polykání vzduchu při krmení či pohyb po krmení může vést k tzv. torzi žaludku. Abyste svého psa ušetřili velkým bolestem, které můžou skončit až jeho smrtí, dodržujte zásady pro snadnější trávení krmiva:

  • Dávejte přednost velkým granulím.
  • Krmte víckrát denně – krmení rozdělte do více menších dávek, abyste zmírnili pocit hladu během dne a zabránili rychlému hltání.
  • Krmte psa ze zvýšené misky – zabráníte tím polykání vzduchu při krmení.
  • Po krmení nechte psa 1–2 h v klidu.

Jak často krmit

Svého psa nepřekrmujte a vycházejte z doporučené denní dávky krmiva, která je vypočítaná tak, aby obsahovala všechny živiny, které váš pes potřebuje.

Pokud se vám bude zdát, že váš pes tloustne, raději trochu uberte. Naopak pokud bude žrát všechno, co mu přijde pod čumák, zkuste denní dávku zvýšit.

Psy malých a velkých plemen je vhodnější krmit víckrát denně po menších dávkách. Psy středně velkých plemen stačí krmit dvakrát denně po celý život – ráno a večer.

To, jestli vašemu psovi krmná dávka stačí, poznáte nejlíp na jeho kondici a vitalitě. Pokud si nejste jistí, poraďte se s chovatelem vašeho plemene nebo s veterinářem.

Pokud pes své granule nesní hned, můžete mu je v misce ponechat, ale pamatujte, že čím déle jsou granule na vzduchu, tím rychleji se kazí, jsou méně stravitelné a chutné. Navlhčené granule byste měli vyhodit vždy do 1 hodiny od namočení.

Suché granule obsahují jen asi 10 % vlhkosti, proto je bezpodmínečně nutné, abyste svému psovi zajistili po celý den dostatek čerstvé čisté vody. Jen tak může pes doplnit dostatek tekutin, které jsou životně důležité pro správné fungování jeho organismu.

Pozor! Pes by neměl dostat jídlo bezprostředně před venčením ani po něm. Po krmení byste mu vždy měli dopřát klid na odpočinek.

Jak povzbudit chuť k jídlu u psa

Pokud krmíte suchým krmivem, zkuste menší a měkčí granule nebo je navlhčete vlažnou vodou.

Povzbuzení chuti může pomoct i ohřátí krmiva. Tím se uvolní silnější aroma. Jen dejte pozor, abyste to s ohříváním nepřehnali a váš pes se nespálil. Krmivo by vždy mělo mít pokojovou teplotu.

Pokud váš pes granule už nechce, zkuste je zalít vlažnou vodou, přidat kousek masa nebo zeleniny, masový vývar nebo vajíčko natvrdo.

Zkuste svého psa krmit častěji, ale v menších dávkách. To může vést k ochotě sníst více krmiva.

Zajistěte svému psovi neustálý přístup k čisté čerstvé vodě. Ale pozor. Pokud váš pes vypije velké množství tekutin, může to znamenat závažnější zdravotní problém. Pokud zvýšená žíznivost přetrvává delší dobu, rozhodně se poraďte s veterinářem.

Po čem pes tloustne

Obezita je u psů častým problémem a stejně jako u lidí, může mít nepříznivý dopad na zdraví psa, protože s sebou nese řadu zdravotních rizik v podobě cukrovky, onemocnění jater nebo bolestí kloubů.

K obezitě obvykle dochází, když pes dostává v krmivu více energie, než dokáže spotřebovat.

Nevyběhanou energii tělo ukládá v podobě tuku. Většinou je proto nadváha spojována s nedostatkem pohybu. Je ale pravdou, že určitá plemena mají k obezitě blíž – např. labradoři nebo mopslíci.

Obrázek článku

Ideální váha psa a tvar těla podle Body Condition System

Body Condition System (BCS) je systém hodnocení tělesné kondice psa. Díky stupnici BCS dokážete i sami poměrně jednoduše a rychle určit tvar těla svého psa a to, zda je příliš hubený, má zdravou váhu nebo je obézní.

Sacharidy v granulích

Běžné granule pro dospělé psy často obsahující vysoké procento sacharidů (např. kukuřice), které zvyšují pravděpodobnost zánětů a bolestivost způsobenou artritidou. Sacharidy můžou navíc způsobit zdravotní problémy, vč. nadváhy a poruchy trávení.

Psi sacharidy nepotřebují. Proč tedy výrobci přidávají sacharidy do krmiv? Protože kukuřice je levnějším zdrojem energie než maso.

Bílkoviny (proteiny) a sacharidy (uhlohydráty) obsahují stejné množství energie – 4 kcal/kg. Nahrazením bílkovin sacharidy tedy nesnížíte příjem kalorií, ale snížíte příjem živin.

Obecně je mnohem lepší krmit proteiny, které psi dokážou efektivně přeměnit na energii a svaly, než sacharidy, které energii promění spíš v tuk. Tuk je hodnotný zdroj energie, ale musí se s ním opatrně. Příliš mnoho tuku způsobuje nadváhu, zatímco jeho nedostatek způsobí pocit hladu.

Dieta obsahující větší množství tuku může být ideální pro psy, kteří trpí podváhou a nechtějí jíst. Tučné jídlo je chutnější a může tím pomoct k nabrání potřebné váhy.

Poznáte, že váš pes má nadváhu?

Pokud psa pohladíte po zádech a cítíte drobné hrbolky páteře, pak váš pes nadváhou netrpí. Pokud však musíte zatlačit, abyste nahmatali páteř, váš pes trpí nadváhou či obezitou.

Rychlým vodítkem, jak poznat obezitu u psa, je pohled na tělo psa seshora. Pokud dokážete rozpoznat, kde končí hrudní koš a kde začíná břicho, je vše v pořádku. Pokud hrudní koš plynule přechází v břicho a břicho směrem ke stehnům neustupuje nahoru, je něco špatně.

Když pes potřebuje zhubnout

Ze všeho nejdřív se zamyslete nad krmivem. Možná je příliš tučné (např. krmiva s rybami nebo granule s vepřovým masem), je ho příliš hodně nebo kromě krmiva váš chlupáč dostává příliš mnoho pamlsků (uzené ucho, buvolí tyčinky atd.).

Obrázek článku

Obezita u psa a maintenance: Jak krmit psy s nadváhou

Dietní granule pro psy s nadváhou se označují jako maintenance, light, low calories, weight management, nízkoenergetické nebo redukční diety pro psy. Ale ani ty nejlepší granule na hubnutí nejsou zárukou toho, že pes zhubne. Obézní pes …

Zaměstnejte psovi tělo i hlavu. Začněte se spolu více hýbat. Běhejte, choďte na delší procházky, hrajte si, házejte si míčkem nebo se naučte nové povely a triky, které budou vás oba bavit. Pravidelným pohybem spálí váš pes více kalorií a změní se i složení těla – tuk nahradí svaly.

Tipy, jak přispět k omezení nadváhy psa:

  • Když jíte, odvolejte svého psa na pelíšek, ať neloudí a vy nemusíte odolávat neuvěřitelně smutným a „hladovým“ psím očím.
  • Krmte svého psa pravidelně a častěji, ale po menších dávkách.

Pokud si myslíte, že krmíte správně a váš pes má dostatek pohybu, poraďte se raději s veterinářem, jaké další příčiny může nadváha u vašeho pejska mít. Může jít například o nedostatečnou funkci štítné žlázy, Cushingův syndrom, onemocnění kloubů atd.

Obrázek článku

Co nesmí jíst pes: Nebezpečné potraviny a přísady v granulích

Toxickými látkami, které pes nesmí jíst, jsou nejen jedy, ale také čisticí prostředky, léky a většina okrasných rostlin. Mezi jedovaté potraviny pro psa patří např. těsto na chleba, čokoláda, hroznové víno a makadamové ořechy. Opatrní …

Pamlsky – čeho se vyvarovat

Zdravé pamlsky (sušené = neuzené, bez soli, umělých konzervantů a barviv) by měly tvořit maximálně 10 % z celkové energie, kterou pes denně získá.

90 % energie by měl pes získat z krmiva a jen 10 % z pamlsků.

Omezte tučné pamlsky a nahraďte je třeba kousky zeleniny nebo zralého ovoce. Odečtěte kalorie získané v pamlscích od velikosti denní dávky krmiva.

V kolika letech přejít na granule pro seniora?

Psi začínají stárnout v závislosti na velikosti plemene a své kondici obvykle okolo 5–7 let. Jednoduchým vodítkem, kdy začít přemýšlet, zda krmit granulemi pro psí seniory, může být následující dělení:

  • Malá a střední plemena (do 25 kg) – od 7 let věku
  • Velká plemena (26–50 kg) – od 6 let
  • Obří plemena (51 a víc kg) – od 5 let

Závěrem

Čas nezastavíme a čumáčky našich psů jednou prostě začnou šednout, ale udělejme maximum proto, aby naši nejlepší čtyřnozí přátelé žili dlouhý a šťastný život.

Pomozme jim užít si psí život naplno – postarejme se o to, aby jejich strava obsahovala dostatek bílkovin, vitamínů, minerálů a zajistěme jim také dostatek pohybu. Dejme pozor na jejich přibírání na váze a zajistěme jim kvalitní a pravidelnou veterinářskou péči.

Co teď?

Vyzkoušejte srovnávač Granlupo a najděte vhodné granule pro svého milovaného psího parťáka.

Podobné články

Víte, že...

Psi vychovávaní v izolaci vydávají mnohem méně komunikačních zvuků než psi vyrůstající s ostatními. Jakmile se ale dostanou mezi další psy, začnou produkovat zvuky stejně jako psi socializovaní. Jinými slovy – mluví, když je s kým mluvit.