Jak krmit fenu a její štěňata do 8 týdnů

štěně & fena
trendy
složení
klouby
kosti
kůže, srst, drápy
imunita
při nadváze
při hubenosti
zuby
trávení, žaludek
průjem
plodnost
Tím nejdůležitějším, co pro svou statečnou fenku a smečku těch nejkrásnějších a nejroztomilejších štěňat na světě můžete udělat, je zajistit jim klid, pohodu a kvalitní krmivo. Podvýživa a nedostatek živin v průběhu březosti a kojení totiž můžou vést k oslabení imunity feny i štěňátek, způsobit jim vážné zdravotní následky a štěňátka dokonce ohrozit na životech.

Péče o fenku

Březí a kojící fena potřebuje několikanásobně víc energie než zdravý dospělý pes, proto krmivo musí obsahovat více tuku – aby se udržela v kondici, měla sílu vytvořit dost mléka a nasytit jím všechna svá štěňátka.

Nesprávná výživa, hladovění nebo nadměrný příjem potravy může nepříznivě ovlivnit březost, porod i laktaci, být důvodem k nedonošení nebo přenášení štěňátek nebo způsobit jejich nízkou porodní hmotnost.

Březost feny

Březost u fen trvá 9 týdnů (+/- 63 dní) a dělí se do 3 trimestrů po 3 týdnech.

Do 6. týdne fenky přibírají na váze jen velmi málo (poté naopak začnou přibírat hodně a rychle). Během prvních několika týdnů březosti proto nemusíte měnit krmivo ani jeho množství – dávejte fence její obvyklou dávku krmení a dopřejte jí i dostatek pohybu, na který je zvyklá.

V počáteční fázi březosti může fena trpět „ranní nevolností“. Nebojte se, je to v pořádku. Pokud však máte pochybnosti nebo nevolnosti přetrvávají delší dobu, obraťte se prosím na svého veterináře.

Od 6. týdne a během kojení bude fena potřebovat až 3× víc energie a také živiny navíc, aby zůstala silná a dokázala uživit svá rychle se vyvíjející štěňata.

Denní krmnou dávku proto zvyšujte postupně tak, aby v 9. týdnu byla asi o třetinu (15–25 %) vyšší než doposud. Do té doby by váha feny měla vzrůst asi o čtvrtinu či víc, pokud čeká velký vrh.

Je důležité, aby bylo krmivo lehce stravitelné. Díky tomu organismus feny dokáže pokrýt zdravý vývoj štěňat a z malé dávky krmiva získat potřebnou energii.

Pozor! Přestože se osvědčuje krmit štěňata a kojící matku stejnými granulemi, NEDOPORUČUJE SE kvůli nižšímu obsahu bílkovin, tuku a minerálů (především vápníku) krmit březí a kojící feny granulemi pro štěňata velkých plemen. Pro fenu velkého plemene je vhodnější vybrat krmivo určené pro středně velká plemena, které obsahuje více bílkovin a vápníku.

Nejlepší je fenku krmit po troškách a často – 5× denně, zvláště v poslední fázi březosti, protože štěňata feně už utlačují vnitřnosti a do žaludku se jí proto mnoho potravy nevejde.

A samozřejmě po celou dobu platí, že fenka má mít po celý den dostatek čerstvé čisté vody.

Pokud vaše fenka hodně nabírá na váze, zbystřete. Nadváha během březosti může způsobovat zdravotní problémy a zkomplikovat i samotný průběh porodu, zvýšit procento úmrtnosti štěňat.

Pokud si nejste jistí, zda vaše fenka netrpí nadváhou, poraďte se s vaším ošetřujícím veterinářem.

Obrázek článku

Ideální váha psa a tvar těla podle Body Condition System

Body Condition System (BCS) je systém hodnocení tělesné kondice psa. Díky stupnici BCS dokážete i sami poměrně jednoduše a rychle určit tvar těla svého psa a to, zda je příliš hubený, má zdravou váhu nebo je obézní.

Porod štěňat

Před porodem, během něj i bezprostředně po něm nebude mít vaše fenka na jídlo ani pomyšlení. Ale do 24 hodin od porodu posledního štěňátka žrát zase začne a nejspíš hodně. :-) Vždyť porod celého vrhu stojí spoustu sil a energie, a navíc teď bude muset nakrmit všechny své roztomilé chlupáčky.

Fenky, které porodily svůj první vrh, se budou o svá štěňata bát a budou nervózní
Foto: Shutterstock

Fenky, které porodily svůj první vrh, se budou o svá štěňata bát a budou nervózní. Často je během prvních 24 hodin nebudou chtít opustit ani kvůli tomu, aby se najedly nebo napily. Nebudou se chtít ani vyvenčit. Je proto důležité ponechat jim jídlo a pití co nejblíže u pelíšku. Do týdne se fenky obvykle uklidní a rády se i proběhnou po venku.

Kojení štěňat: ideálně 6-8 týdnů

Kojení novorozených štěňat dá zabrat. Abyste své fence pomohli vše zvládnout, pokračujte v krmení štěněčími granulemi, kterými jste ji krmili v průběhu březosti.

Během prvních 3 týdnů kojení krmte fenu minimálně 3× denně. Od 4. týdne ji krmte 4× denně. To, kolikrát a kolik krmiva bude fena během kojení potřebovat, závisí na plemeni a velikosti vrhu.

Pokud se fenka stará o 4 a více štěňat, bude lepší, pokud jí v jídle nebudete nijak omezovat, necháte jí plnou misku granulí po celý den, ať si sama řekne, kolik toho sežere.

Když vše probíhá v klidu, fena kojí přibližně 6-8 týdnů. U hubených fen s početným vrhem je lepší přejít na tuhou stravu pro štěňata už v 5. nebo 6. týdnu. Naopak obézní feny zvládnou kojit až do 10. týdne.

Tak, jak štěňata od 4. týdne přecházejí na pevnou stravu, zmenšuje se objem vyprodukovaného mateřského mléka. Jakmile jsou štěňata odstavena, postupně snižte feně denní dávku krmiva na velikost běžnou před zabřeznutím. Nezapomínejte také na to, že fena i její štěňátka mají mít po celý den dostatek čerstvé čisté vody.

Pokud si s čímkoliv nevíte rady, obraťte se ihned na veterináře, který má vaši fenu a štěňata v péči, nebo chovatele vašeho plemene.

Odstavení štěňat

Z počátku umožněte kojení nejvýše 3× denně a postupně snižujte na kojení 1× za den. Důležité je, aby se štěňata před kojením vždy najedla pevnou stravou a k feně se dostala už sytá.

Kojení štěňat postupně snižujte 1× za den.
Je nesmírně důležité zajistit feně i jejím štěňatům dostatek energie a živin po celou dobu její březosti i kojení. Foto: Shutterstock

Abyste fenku ochránili před nadprodukcí mléka, která by jinak vedla k bolestivému zvětšení prsní žlázy, je důležité sestavit odstavovací plán pro ni i její štěňata. 

Postup proberte s veterinářem, aby štěňata dostávala kompletní a vyváženou stravu a fenka dostávala vhodnou dávku krmiva, když už nebude kojit svá štěňata.

Pokud je fenka nemocná nebo nemá dost mléka, bude nutné zajistit pro štěňata nejlépe jinou kojící fenu ideálně se stejně starými štěňaty. Další variantou je přiložit štěňata k feně s falešnou březostí. Někdy však nezbývá bohužel nic jiného než přejít na komerční mléčnou náhražku – mléko či mléčnou kaši pro štěňata.

Pokud se dostanete do situace, že vaše fenka nebude mít dost mléka pro svůj vrh, obraťte se na svého veterináře a požádejte ho o radu a pomoc s výběrem vhodného krmiva pro štěňátka.

Přechod na běžné krmivo

Během odstavu štěňat postupně snižujte krmnou dávku na běžnou velikost, kterou vaše fenka dostávala před zabřeznutím. Pokud během kojení zhubla, krmte ji dál štěněčími granule bohatými na živiny a energii a s přechodem na běžné krmivo počkejte poté, až se jí vrátí síla i kondice.

Péče o štěňata

Růst a vývoj štěněte je nejdůležitějším obdobím v životě psa, protože během dospívání se tvoří základ zdraví pro celý jeho následující život.

Kompletní a vyvážená strava je pro růst a správný vývoj vašeho štěňátka nesmírně důležitá.

Štěňátko toho během dospívání musí stihnout opravdu hodně – během této velmi krátké doby se rozhoduje o tom, jak kvalitní bude mít chrup, hustou srst a silné drápy, jak pevné bude mít kosti a pružné klouby.

Musí také získat na síle a nabrat svalovou hmotu, musí se mu dovyvinout vnitřní orgány. Stejně tak se ale v době dospívání formuje jeho povaha a temperament.

Kdy a jak odstavit štěňata

Pokud se o štěňátka staráte od narození, budete společně muset zvládnout jejich přechod z mateřského mléka na krmivo pro štěňata.

Se snižováním závislosti štěněte na matčině mléce, tzv. odstavu štěněte, nezačínejte dřív než mezi 3. a 4. týdnem věku štěňat. Naopak přechod byste měli společně zvládnout do 7. a 8. týdne.

Během prvních čtyř týdnů života dostávají štěňata v mateřském mléce kompletní výživu a není třeba je krmit čímkoliv dalším.

Při odstavování štěňat nepospíchejte. Proces by měl být postupný a měl by proběhnout v rozmezí několika týdnů. Během této doby se fence postupně přestane tvořit mléko a zároveň štěňata získají dostatek času zvyknout si na novou potravu.

Při odstavování štěňat nepospíchejte.
Ideální je krmivo navlhčit vlažnou vodou, aby víc vonělo a štěňátkům se lépe kousalo. Štěňata si s jídlem často hrají, ale nebojte, velmi rychle pochopí, co s ním mají udělat. :-) Foto: Shutterstock

Fenku od štěňat oddělujte postupně na několik hodin v kuse. Tím u štěňat začnete snižovat závislost na přítomnosti mámy i jejím mléce.

Až budou štěňata sama, seznamte je s jídlem v misce. Množství, frekvenci a délku krmení postupně prodlužujte. Tak se štěňata postupně osamostatní a získají při krmení sebedůvěru.

Nebojte se maličkým štěňátkům dopřát a krmit je „ad libidum“ (tj. do sytosti), překrmení nehrozí díky pocitu mechanické sytosti.

Krmná dávka musí být vždy čerstvá, tj. hned po nakrmení zbytky odstraňte, aby se nezkazily. Krmení štěňat je ovlivněné také silně založeným sociálním a sdružovacím instinktem, proto celý vrh krmte společně, nejlépe z jedné misky.

Po odstavení většina štěňat ztrácí schopnost strávit mléčný cukr (laktózu). Proto jim může větší než malé množství laktózy v krmivu způsobit zažívací problémy a průjem – štěňatům i dospělým psům. S podáváním mléka a mléčných výrobků buďte proto opatrní.

Proč krmit granulemi pro štěňata a jak je vybrat

Štěňata mají velmi specifické požadavky na nutriční složení krmiva. Kvalitní granule určené pro štěňata proto obsahují dostatečné množství vápníku a fosforu.

Jakákoliv chyba ve výživě štěněte se může později projevit v podobě zdravotních problémů, které budou mít pro štěně celoživotní následky.

Svého pejska vždy a pouze krmte psími granulemi, nikdy ne kočičími. Kočičí granule jsou uzpůsobené jinému pH v žaludku než mají psi – kočičí granule jsou kyselejší. Váš pes by po nich v lepším případě mohl dostat průjem.

Vždy vybírejte kompletní krmivo s vyváženým složením živin (doporučené hodnoty dle evropské FEDIAF)

  • bílkoviny  min. 25 % (v sušině) do 14 týdnů věku štěněte (min. 20 % pro starší 14 týdnů) – jsou důležité pro svaly, krev, kůži, srst, vnitřní orgány, drápy
  • tuky – min. 8,5 % (v sušině) – dodávají tělu energii, umožňují vstřebávání vitamínů, zvlhčují kůži a srst
  • vitamíny a minerální látky – pro správnou funkci metabolismu, podporu kostí, vývoj kůže a srsti

Záleží samozřejmě na velikosti a plemenu štěněte, ale obecně by mělo dostávat krmivo, které obsahuje dostatečné množství bílkovin a tuků.

Víte, že...
Podle Amerického klubu chovatelů (American Kennel Club) by krmivo pro štěňata mělo obsahovat dokonce min. 29 % bílkovin, min. 17 % tuku a max. 5 % vlákniny.
Pejsek

Kvůli správnému vývoji štěňat se při výběru vhodného krmiva kladou přísné nároky také na zvýšený obsah vápníku a fosforu (mají vliv na tvorbu kostí):

  • Do 14 týdnů: vápník 1–1,6 %, fosfor 0,9 % (poměr 1–1,6:1)
  • Od 14. týdne do dospělosti:

    • štěňata do 15 kg v dospělosti – vápník 0,8–1,8 %, fosfor 0,7 % (poměr 1–1,8:1)
    • štěňata nad 15 kg v dospělosti – 1–1,8 %, fosfor 0,7 % (poměr 1–1,6:1)

Pozor! Naopak příliš mnoho vápníku nebo vitamínu D může způsobit vápenatění měkkých tkání štěňat.

Jak často a kolik granulí štěněti dávat

Štěňata musíte krmit po troškách a často, protože jejich žaludek je ještě maličký a nezvládne pojmout celou denní dávku a zároveň z ní získat všechny potřebné živiny. Denní dávku krmiva proto rozdělte do několika rovných dílů a krmte je v pravidelných intervalech v průběhu celého dne.

V prvních 6 měsících se výživové potřeby štěňat velmi rychle mění:

  • Do 4 měsíců věku by měla být štěňata krmená 4–6× denně.
  • Mezi 5. a 6. měsícem stačí 3× denně.
  • Od 6. měsíce, kdy dorůstají cca 75 % velikosti v dospělosti, klesá velikost krmné dávky a můžete je začít krmit 2× za den.

Dvakrát denně je pak můžete krmit po celý život – ráno a večer.

Jak často a kolik granulí štěněti dávat
Foto: Shutterstock

Štěně nepřekrmujte a vycházejte z doporučené denní dávky krmiva, která je vypočítaná tak, aby obsahovala všechny živiny, které vaše štěně potřebuje.

Pokud se vám bude zdát, že vaše štěně tloustne, raději trochu uberte. Naopak pokud bude žrát všechno, co mu přijde pod čumák, zkuste denní dávku zvýšit.

To, jestli vašemu štěněti krmná dávka stačí, poznáte nejlíp na jeho kondici a vitalitě. Pokud si nejste jistí, poraďte se s chovatelem vašeho plemene nebo s veterinářem.

Pokud štěně své granulky nesní hned, můžete mu je v misce ponechat, ale pamatujte, že čím déle jsou granule na vzduchu, tím rychleji se kazí, jsou méně stravitelné a chutné. Navlhčené granule byste měli vyhodit vždy do 1 hodiny od namočení.

Protože suché granule obsahují jen asi 10 % vlhkosti, proto je bezpodmínečně nutné, abyste svému štěněti zajistili po celý den dostatek čerstvé čisté vody. Jen tak může doplnit dostatek tekutin, které jsou životně důležité pro správné fungování jeho organismu.

Pozor! Velikost dospělého psa je dána geneticky, ne tím, jak rychle zvíře vyroste. Překrmováním růst štěňátka neuspíšíte, naopak mu můžete ublížit a způsobit zdravotní komplikace v dospělosti. Překrmovaná štěňata především velkých plemen můžou v dospělosti trpět na problémy kostí a kloubů.

Granule pro štěňata malých plemen

Na rozdíl od velkých a středně velkých plemen štěňata malých plemen musí vyrůst velmi rychle a k svému vývinu potřebují dvakrát tolik energie na kg váhy než dospělí psi.

Granule pro štěňata malých plemen jsou proto bohatší na tuk a obsahují více bílkovin. Stejně tak obsahují zvýšenou hladinu vitamínů skupiny B, které jim pomáhá vyrovnat se se zvýšenou energií z krmiva.

Granule pro štěňata středních plemen

Štěňata středně velkých plemen (např. labradorů, border kolií nebo stafordšírských bulteriérů) váží v dospělosti okolo 16–25 kg, jsou obvykle aktivní a potřebují hodně energie. Pokud však nemají dostatek pohybu, snadno přibírají na váze.

Obsah bílkovin a tuku se obvykle pohybuje mezi hodnotami granulí pro velká a malá štěňata.

Granule pro štěňata velkých plemen

Obecně platí, že štěňata velkých plemen obvykle potřebují méně kalorií na kg své váhy a dospívají pomaleji než štěňata malých plemen. Granule pro velká plemena proto obvykle obsahují nižší obsah bílkovin, vápníku a fosforu, než je běžné pro krmivo malých a středně velkých plemen.

U některých velkých plemen (např. labradorů, zlatých retrívrů, německých ovčáků) totiž hrozí nebezpečí dysplazie kyčelních a loketních kloubů nebo řada růstových odchylek.

Proč nepřidávat doplňky ke kompletním granulím

U kompletních a vyvážených kvalitních krmiv není vhodné přidávat doplňky stravy, především u velkých a obřích plemen psů. Při nadbytku vitamínů v těle (hypervitaminóze) se může štěně otrávit.

Např.: Nadbytek vitamínu A může vést k bolestem kostí a kloubů, křehkým kostem a suché srsti. Nadbytek vitamínu D může vést k velmi hustým kostem, vápenatění měkkých tkání a selhání ledvin.

TIP: Kvalitní granule vás vyjdou levněji než levné granule, ke kterým musíte kupovat ještě doplňky na lesklou srst, zdravé klouby nebo srdce. A ušetříte i za návštěvy veterináře kvůli zdravotním potížím. :-)

Jak přejít na jiné granule pro štěňata

Změna z jednoho krmiva na jiné by měla proběhnout postupně v rozmezí 5–10 dní, kdy do denní dávky přimícháváte den ode dne víc nových a méně původních granulí. To samé platí i pro změnu značky granulí.

Jak přejít na jiné granule pro štěňata
Pokud chcete krmit své štěně jinými granulemi, než jste dostali od chovatele, nespěchejte a naučte štěně na nové složení granulí postupně. 

Ideální postup změny granulí je:

  • 1. den: ¼ nových granulí a ¾ původních granulí
  • 3. den: ½ nových granulí a ½ původních granulí
  • 5. den: ¾ nových granulí a ¼ původních granulí
  • 7. den: 100 % nových granulí

Pokud štěně nové krmivo odmítá, nikdy ho nenuťte násilím ani ho netrapte hlady s tím, že „až vyhladoví, tak to sní“. Odmítání nového krmiva není bezdůvodné, většinou psovi prostě nechutná, a proto byste měli zkusit jiné granule, které bude žrát s radostí.

Pokud si nejste jistí, jak při změně krmiva postupovat, poraďte se s veterinářem.

Někdy je změna granulí nezbytnou součástí léčby určitých onemocnění. Pokud je to bohužel i váš případ, vždy důsledně dodržujte pokyny veterináře a konzultujte s ním také všechny změny, které se chystáte v krmení udělat.

Pamlsky – čeho se vyvarovat

Zdravé pamlsky (sušené = neuzené, bez soli, umělých konzervantů a barviv) by měly tvořit maximálně 10 % z celkové energie, kterou pes denně získá.

Omezte tučné pamlsky a nahraďte je třeba kousky zeleniny nebo zralého ovoce. Odečtěte kalorie získané v pamlscích od velikosti denní dávky krmiva.

Co teď?

Vyzkoušejte srovnávač Granlupo a najděte vhodné granule pro to nejroztomilejší štěndo na světě.

Podobné články

Víte, že...

Pokud váš pes miluje sníh až tak, že ho žere, buďte obezřetní – nadměrná konzumace sněhu může vést k podchlazení organismu psa.