Jak a čím krmit štěně

štěně & fena
klouby
kosti
kůže, srst, drápy
imunita
mozek, nervy
oči
zuby
srdce, cévy
trávení, žaludek
průjem
ledviny, močové cesty
Růst a vývoj štěněte je nejdůležitějším obdobím v životě psa, protože během dospívání se tvoří základ zdraví pro celý jeho následující život. Kompletní a vyvážené krmivo je pro růst a správný vývoj vašeho štěňátka proto nesmírně důležité.
Pokud o štěňátku teprve přemýšlíte, vyberte si pejska s průkazem původu z chovatelské stanice či odložené štěňátko z útulku. Nepodporujte množírny psů.

Štěňátko toho během dospívání musí stihnout opravdu hodně – během této velmi krátké doby se rozhoduje o tom, jak kvalitní bude mít chrup, hustou srst a silné drápy, jak pevné bude mít kosti a pružné klouby.

Musí také získat na síle a nabrat svalovou hmotu, musí se mu dovyvinout vnitřní orgány. Stejně tak se ale v době dospívání formuje jeho povaha a temperament.

Kdy a jak odstavit štěňata od mateřského mléka

Pokud se o štěňátka staráte od narození, budete společně muset zvládnout jejich přechod z mateřského mléka na krmivo pro štěňata.

Se snižováním závislosti štěněte na matčině mléce, tzv. odstavu štěněte, nezačínejte dřív než mezi 3. a 4. týdnem věku štěňat. Naopak přechod byste měli společně zvládnout do 7. a 8. týdne.

Během prvních 4 týdnů života dostávají štěňat v mateřském mléce kompletní výživu a není třeba je krmit čímkoliv dalším.
během prvních 4 týdnů života dostávají štěňat v mateřském mléce
Štěňata od fenky oddělujte postupně na několik hodin v kuse. Tím u štěňat začnete snižovat závislost na přítomnosti mámy i jejím mléce. Foto: Shutterstock

Při odstavování štěňat nepospíchejte. Proces by měl být postupný a měl by proběhnout v rozmezí několika týdnů. Během této doby se fence postupně přestane tvořit mléko a zároveň štěňata získají dostatek času zvyknout si na novou potravu.

Až budou štěňata sama, seznamte je s jídlem v misce. Množství, frekvenci a délku krmení postupně prodlužujte. Tak se štěňata postupně osamostatní a získají při krmení sebedůvěru.

Při odstavu je vhodné začít štěně krmit krmivem, které bude dostávat po celou dobu svého růstu.

Nebojte se maličkým štěňátkům dopřát a krmit je „ad libidum“ (tj. do sytosti), překrmení nehrozí díky pocitu mechanické sytosti.

Krmná dávka musí být vždy čerstvá, tj. hned po nakrmení zbytky odstraňte, aby se nezkazily. Krmení štěňat je ovlivněné také silně založeným sociálním a sdružovacím instinktem, proto celý vrh krmte společně, nejlépe z jedné misky.

Ideální je krmivo navlhčit vlažnou vodou, aby víc vonělo a štěňátkům se lépe kousalo. Štěňata si s jídlem často hrají, ale nebojte, velmi rychle pochopí, co s ním mají udělat. :-)

Většina štěňat po odstavení ztrácí schopnost strávit mléčný cukr (laktózu). Proto jim může větší než malé množství laktózy v krmivu způsobit průjem a zažívací problémy – štěňatům i dospělým psům. S podáváním mléka a mléčných výrobků buďte proto opatrní.

Proč krmit granulemi pro štěňata a jak je vybrat

Štěňata mají velmi specifické požadavky na nutriční složení krmiva. Kvalitní granule určené pro štěňata proto obsahují dostatečné množství vápníku a fosforu.

Jakákoliv chyba ve výživě štěněte se může později projevit v podobě zdravotních problémů, které budou mít pro štěně celoživotní následky.

Víte, že...
Štěně je nutné odčervit ve 2., 4., 6. a 8. týdnu života. Odčervení v 8. týdnu většinou provádí už nový majitel. V odčervování se doporučuje pokračovat 1x měsíčně do 6 měsíců věku štěněte. Tyto důležité termíny si proto nezapomeňte zapsat do kalendáře!
Pejsek

Svého pejska vždy a pouze krmte psími granulemi, nikdy ne kočičími. Kočičí granule jsou uzpůsobené jinému pH v žaludku než mají psi – kočičí granule jsou kyselejší. Váš pes by po nich v lepším případě mohl dostat průjem.

Vždy vybírejte kompletní krmivo s vyváženým složením živin (hodnoty dle mezinárodních standardů FEDIAF4):

  • bílkoviny – jsou důležité pro svaly, krev, kůži, srst, vnitřní orgány, drápy

    • min. 25 % (v sušině) do 14 týdnů věku štěněte
    • min. 20 % (v sušině) pro starší 14 týdnů
  • tuky – min. 8,5 % (v sušině) – dodávají tělu energii, umožňují vstřebávání vitamínů, zvlhčují kůži a srst
  • vitamíny a minerální látky – pro správnou funkci metabolismu, podporu kostí, vývoj kůže a srsti

Např. ale podle Amerického klubu chovatelů (American Kennel Club) by krmivo pro štěňata mělo obsahovat dokonce min. 29 % bílkovin, min. 17 % tuku a max. 5 % vlákniny.

Záleží samozřejmě na velikosti a plemenu štěněte, ale obecně by mělo dostávat krmivo, které obsahuje dostatečné množství bílkovin a tuků.

Štěňata potřebují až dvakrát tolik energie než dospělí psi.

Kvůli správnému vývoji štěňat se při výběru vhodného krmiva kladou přísné nároky také na zvýšený obsah vápníku a fosforu (mají vliv na tvorbu kostí):

  • Do 14 týdnů: vápník 1–1,6 %, fosfor 0,9 % (poměr 1–1,6:1)
  • Od 14. týdne do dospělosti:

    • štěňata do 15 kg v dospělosti – vápník 0,8–1,8 %, fosfor 0,7 % (poměr 1–1,8:1)
    • štěňata nad 15 kg v dospělosti – 1–1,8 %, fosfor 0,7 % (poměr 1–1,6:1)

Pozor! Naopak příliš mnoho vápníku nebo vitamínu D může způsobit vápenatění měkkých tkání štěňat.

Jak často a kolik granulí štěněti dávat

Štěňata musíte krmit po troškách a často, protože jejich žaludek je ještě maličký a nezvládne pojmout celou denní dávku a zároveň z ní získat všechny potřebné živiny. Denní dávku krmiva proto rozdělte do několika rovných dílů a krmte je v pravidelných intervalech v průběhu celého dne.

V prvních 6 měsících se výživové potřeby štěňat velmi rychle mění:

  • Do 4 měsíců věku by měla být štěňata krmená 4–6krát denně.
  • Mezi 5. a 6. měsícem stačí 3x denně.
  • Od 6. měsíce, kdy dorůstají cca 75 % velikosti v dospělosti, klesá velikost krmné dávky a můžete je začít krmit 2krát za den.

Dvakrát denně je pak můžete krmit po celý život – ráno a večer.

štěňata krmte do 4 měsíců věku 4–6krát denně
Foto: Shutterstock

Své štěně nepřekrmujte a vycházejte z doporučené denní dávky krmiva, která je vypočítaná tak, aby obsahovala všechny živiny, které vaše štěně potřebuje.

Pokud se vám bude zdát, že vaše štěně tloustne, raději trochu uberte. Naopak pokud bude žrát všechno, co mu přijde pod čumák, zkuste denní dávku zvýšit.

To, jestli vašemu štěněti krmná dávka stačí, poznáte nejlíp na jeho kondici a vitalitě. Pokud si nejste jistí, poraďte se s chovatelem vašeho plemene nebo s veterinářem.

Pokud štěně své granulky nesní hned, můžete mu je v misce ponechat, ale pamatujte, že čím déle jsou granule na vzduchu, tím rychleji se kazí, jsou méně stravitelné a chutné. Navlhčené granule byste měli vyhodit vždy do 1 hodiny od namočení.

Suché granule obsahují jen asi 10 % vlhkosti, je bezpodmínečně nutné, abyste svému štěněti zajistili po celý den dostatek čerstvé čisté vody. Jen tak může doplnit dostatek tekutin, které jsou životně důležité pro správné fungování jeho organismu.

Pozor! Velikost dospělého psa je dána geneticky, ne tím, jak rychle zvíře vyroste. Překrmováním růst štěňátka neuspíšíte, naopak mu můžete ublížit a způsobit zdravotní komplikace v dospělosti. Překrmovaná štěňata především velkých plemen můžou v dospělosti trpět na problémy kostí a kloubů.

Víte, že...
Nižší obsah bílkovin u velkých/obřích plemen psů brzdí nadměrné nabírání svalové hmoty a přibírání na váze. Nižší poměr vápníku a fosforu pak brzdí příliš rychlý růst kostí, které mohou vést ke kloubním onemocněním.
Pejsek

Granule pro štěňata malých plemen

Na rozdíl od velkých a středně velkých plemen štěňata malých plemen musí vyrůst velmi rychle a k svému vývinu potřebují 2x tolik energie na kg váhy než dospělí psi.

Granule pro štěňata malých plemen jsou proto bohatší na tuk a obsahují více bílkovin. Stejně tak obsahují zvýšenou hladinu vitamínů skupiny B, které jim pomáhá vyrovnat se se zvýšenou energií z krmiva.

Granule pro štěňata středních plemen

Štěňata středně velkých plemen (např. labradorů, border kolií nebo stafordšírských bulteriérů) váží v dospělosti okolo 16–25 kg, jsou obvykle aktivní a potřebují hodně energie. Pokud však nemají dostatek pohybu, snadno přibírají na váze.

Obsah bílkovin a tuku se obvykle pohybuje mezi hodnotami granulí pro velká a malá štěňata.

Granule pro štěňata velkých plemen

Obecně platí, že štěňata velkých plemen obvykle potřebují méně kalorií na kg své váhy a dospívají pomaleji než štěňata malých plemen. Granule pro velká plemena proto obvykle obsahují nižší obsah bílkovin, vápníku a fosforu, než je běžné pro krmivo malých a středně velkých plemen.

U některých velkých plemen (např. německých dog, novofundlandských psů, bernardýnů) hrozí nebezpečí dysplazie kyčelních a loketních kloubů nebo řada růstových odchylek.

Proč nepřidávat doplňky ke kompletním granulím

ke kompletním granulím doplňky nepřidávejte
Foto: Shutterstock

U kompletních a vyvážených kvalitních krmiv není vhodné přidávat doplňky stravy, především u velkých a obřích plemen psů. Při nadbytku vitamínů v těle (hypervitaminóze) se může štěně otrávit.

Např.: Nadbytek vitamínu A může vést k bolestem kostí a kloubů, křehkým kostem a suché srsti. Nadbytek vitamínu D může vést k velmi hustým kostem, vápenatění měkkých tkání a selhání ledvin.

Stejně tak přidávání vápníku do krmiva především v období 3 až 8 měsíců věku štěněte velkých plemen může způsobit vývojové vady kostí jako dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů.

TIP: Kvalitní granule vás vyjdou levněji než levné granule, ke kterým musíte kupovat ještě doplňky na lesklou srst, zdravé klouby nebo srdce. A ušetříte i za návštěvy veterináře kvůli zdravotním potížím psa způsobeným nevyváženou stravou.

Kdy a jak přejít na granule pro dospělé psy

Psi dospívají v závislosti na velikosti plemene od 8 měsíců do 2 let. Menší psi obvykle dříve, větší psi později. Proto se pro určení okamžiku, kdy přejít na granule pro dospělé psy, určuje právě věk plemene.

Jednoduchým vodítkem pro vás může být toto dělení:

  • Malá plemena (do 15 kg v dospělosti) – dospívají v 8–9 měsících
  • Střední plemena (15–25 kg) – okolo 1 roku věku
  • Velká plemena (26–50 kg) – okolo 1,5 roku
  • Obří plemena (51 a víc kg) – cca ve 2 letech
Doba, kdy štěňata dosahují okolo 90 % své váhy v dospělosti, je ideální pro přechod na krmení granulemi pro dospělé psy.
kdy přejít na krmení granulemi u velkých plemen psů
Foto: Shutterstock

Pro přechodné období mezi štěněčími a dospěláckými granulemi můžete svému puberťákovi případně kupovat juniorské granule. O jejich vhodném výběru se raději poraďte se svým veterinářem.

Při přechodu na nové granule se vyhněte náhlým změnám v krmení.

Pokud chcete změnit granule, nespěchejte a naučte ho na nové složení granulí postupně. Změna z jednoho krmiva na jiné by měla proběhnout postupně v rozmezí 5–10 dní, kdy do denní dávky přimícháváte den ode dne víc nových a méně původních granulí. To samé platí i pro změnu značky granulí.

Ideální postup změny granulí je:

  • 1. den: ¼ nových granulí a ¾ původních granulí
  • 3. den: ½ nových granulí a ½ původních granulí
  • 5. den: ¾ nových granulí a ¼ původních granulí
  • 7. den: 100 % nových granulí

Náhlá změna v krmení může u psa vyvolat zažívací potíže a způsobit průjem.

Pokud štěně nové krmivo odmítá, nikdy ho nenuťte násilím ani ho netrapte hlady s tím, že „až vyhladoví, tak to sní“. Odmítání nového krmiva není bezdůvodné, většinou psovi prostě nechutná, a proto byste měli zkusit jiné granule, které bude žrát s radostí.

Pokud si nejste jistí, jak při změně krmiva postupovat, poraďte se s veterinářem.

Někdy je změna granulí nezbytnou součástí léčby určitých onemocnění. Pokud je to bohužel i váš případ, vždy důsledně dodržujte pokyny veterináře a konzultujte s ním také všechny změny, které se chystáte v krmení udělat.

Pamlsky – čeho se vyvarovat

Zdravé pamlsky (sušené = neuzené, bez soli, umělých konzervantů a barviv) by měly tvořit maximálně 10 % z celkové energie, kterou pes denně získá.

90 % energie by měl pes získat z krmiva a jen 10 % z pamlsků.

Omezte tučné pamlsky a nahraďte je třeba kousky zeleniny nebo zralého ovoce. Odečtěte kalorie získané v pamlscích od velikosti denní dávky krmiva.

Obrázek článku

Co nesmí jíst pes: Nebezpečné potraviny a přísady v granulích

Toxickými látkami, které pes nesmí jíst, jsou nejen jedy, ale také čisticí prostředky, léky a většina okrasných rostlin. Mezi jedovaté potraviny pro psa patří např. těsto na chleba, čokoláda, hroznové víno a makadamové ořechy. Opatrní …

Závěrem

První měsíce života jsou pro vaše štěňátko tím nejdůležitějším obdobím. Dopřejte mu proto spoustu lásky, věnujte se jeho výchově, ale dbejte také o pravidelnou veterinární péči a krmte ho kvalitními granulemi s vyváženým složením.

Udělejte zkrátka maximum, ať váš malý čtyřnohý přítel prožije dlouhý a šťastný život.

Co teď?

Vyzkoušejte srovnávač Granlupo a najděte vhodné granule pro to nejroztomilejší štěndo na světě.

Podobné články

Víte, že...

Vycvičený pes dokáže zachytit lidský pach z otisku prstu na skleněné desce v 94 % případů. I týden poté, co na desku působilo slunce, déšť a poletující prach, pes dokáže správně určit stále téměř polovinu případů.