Chlorid

Chloridový anion je jedním z hlavních iontů vyskytujících se v organismu. Nejvíc chloridu najdeme v tkáňové tekutině a krvi.

Dle mezinárodních výživových směrnic FEDIAF (9/2020) jsou doporučené následující hodnoty chloridu (v 1 kg sušiny): Pro zdravého dospělého psa s lehkou aktivitou – 0,17-2,35 %, se středně vysokou aktivitou – 0,15-2,35 %. Pro štěňata, březí a kojící feny 0,33-2,35 %.

Chlorid se spolupodílí se sodíkem a draslíkem na udržování vody v těle, na normálním fungování svalů, srdce a nervů. Udržuje rovnováhu mezi kyselostí a zásaditostí organismu.

Do těla se chloridy dostávají v potravě ve formě soli kyseliny chlorovodíkové. Chloridy se vstřebávají trávícím systémem a jejich přebytek je vylučován ledvinami.

Hladinu chloridů v krvi ovlivňují onemocnění ledvin, nadledvinek a jater, vysoký krevní tlak, srdeční nedostatečnost, plicní onemocnění, průjmová onemocnění a zvracení.

Mezi v přírodě nejběžnější chloridy patří chlorid sodný (NaCl, sůl kamenná, kuchyňská sůl) a chlorid draselný (KCl).

V krmivech se používají jako konzervanty a dochucovadlo (NaCl).

Granule pro psy, které obsahují vitamíny/minerální látky

Víte, že...

S širokým zrakovým polem vidí psi dobře kolem sebe, ale hůře to, co je přímo před nimi. Své vlastní přední tlapy asi nevidí úplně ostře.