Srdečník obecný (buřina srdečník) je léčivá rostlina, která obsahuje třísloviny, hořčiny, glykosidy, alkaloidy, saponiny, flavonoidy, organické kyseliny (kyselinu citrónovou, jablečnou, mléčnou a vinnou), křemičitany a silice.
Posiluje imunitu a zvyšuje obranyschopnost organismu.
Je skvělým lékem na všechna srdeční onemocnění související s vysokým krevním tlakem, při slabosti či poruše činnosti srdečního svalu, léčí anginu pectoris. Mírně ředí krev.
Tlumí srdeční arytmie (zejména nervového původu) a pomáhá při srdečních potížích způsobených zvýšenou činností štítné žlázy.
Pozor! Nepodávejte jedincům s poruchou srážlivosti krve a srdečními nemocemi – vyšší dávky mohou ovlivnit účinek léků na srdce (kardiotonika, antiarytmika).
Některé zdroje uvádějí, že srdečník ve směsi s jinými bylinami pomáhá při léčbě mírnějších forem cukrovky.
Pomáhá při nervozitě, úzkosti, podporuje klidný spánek. Výrazně zklidňuje nervovou soustavu – je dokonce 3x až 4x účinnější než kozlík lékařský. Společně s meduňkou, třezalkou či routou vonnou býval srdečník obecný součástí různých zklidňujících čajových směsí.
Vyplachování dutiny ústní nálevem ze srdečníku posiluje zubní sklovinu. Přispívá k lepšímu trávení, odstraňuje nadýmání a průjem.
Má blahodárný účinek při léčbě onemocnění prostaty.
Pozor! Před podáním se poraďte s veterinářem. Při samostatném podávání této rostliny může být srdečník mírně jedovatý.
Pozor! Nepodávejte březím a kojícím fenám, protože vyvolává děložní stahy.
Pozor! U citlivějších jedinců může srdečník vyvolat alergickou reakci.