Divočák

Divočák (kňour, bachyně, lončák, černá zvěř, rytířská zvěř) patří do zvěřiny – volně žijících zvířat lovených v přírodě. Kančí maso je velmi chutné, chutí se podobá vepřovému, má však pevnější strukturu, je méně tučné a aromatičtější, má příchuť zvěřiny a obsahuje více aminokyselin.

Maso ze selete (do 1 roku, letošáka, markazína) a z loňských selat (lončáků) je světlé jako vepřové, méně růžové. Maso ze starších kusů je už temně červená.

Maso z bachyně (starších 2 let) nezapáchá v žádném období, maso kňoura páchne během říje (od listopadu do prosince). Během této doby samec vylučuje hormony, a proto je v tomto období lepší se kančímu z kňoura vyhnout.

Po zimě není maso dobré, protože během zimy divočáci hlavně spalují, co snědli na podzim.

Kančí maso obsahuje 21-22 % bílkovin a cca 3 % tuku. Dále minerální látky (vápník, fosfor, draslík, hořčík) a železo. Z vitamínů pak vitamín A, C a skupiny B – B1, B2, B3 a B6.

Díky antioxidačním účinkům jsou vázány škodlivé látky a odváděny pryč z těla (detoxikační účinek) a tím se posiluje přirozenou obranyschopnost psa.

Přispívá ke kvalitnější kůži, lesklejší srsti a pevnějším drápům. Podporuje pevné kosti a zuby, pomáhá předcházet řídnutí kostí (osteoporóze).

Podporuje správnou funkci nervů, pomáhá bojovat proti únavě, nespavosti a stresu. Příznivě působí také na oči a mozek u plodu.

Pozor! Divoká prasata mohou být také nakažená tzv. trichinelózou, nebezpečným parazitárním onemocněním, které způsobuje svalovec stočený. Jsou také vnímavé vůči africkému moru prasat (AMP), jehož výskyt se poprvé v České republice objevil v druhé polovině roku 2017.

Granule pro psy, které obsahují zvěřinu

Víte, že...

Označení „vyžle“, tj. hubené dítě, vznikl přenesením významu ze štíhlého plemene maďarského ohaře (vyžly) prostřednictvím fráze být hubený jak vyžle.