Huňáček

Huňáček (capelin, kapelan, koruška, dorýš, hlaváček severní) je mořská tučnější ryba (cca 10 % tuku), která obsahuje kromě jódu, také potřebný draslík, fosfor a železo. Obsahuje kvalitní lehce stravitelné bílkoviny s vysokou biologickou hodnotou. Má nízký obsah sodíku. Obsahují vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a vitamíny skupiny B, včetně B12.

Pozor! Syrový huňáček obsahuje thiaminázu – enzym, který ničí vitamín B1 (thiamin). Při dlouhodobém zkrmování syrovými rybami obsahujícími thiaminázu může dojít k poruše nervového systému, onemocnění svalů a srdce nebo k onemocnění beri-beri (projevuje se jako slabost, ztráta chuti, podrážděnost, mravenčení v těle, špatná koordinace končetin, bolest svalů).

Nenasycené omega 3 mastné kyseliny chrání srdce a cévy před vznikem kardiovaskulárních onemocnění, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. U samců příznivě působí na prostatu.

Stejně jako ostatní mořské ryby i huňáček obsahuje vysoké množství jódu, které dokáže zabránit poruchám štítné žlázy.

Má protizánětlivý účinek, příznivě působí na stav kůže, lesk srsti a pevnost drápů.

Pozor! Ryby patří mezi nejčastější alergeny v krmivech pro psy. Kvůli vysokému obsahu vody v mase se ryby rychle kazí a zvyšuje se v nich obsah histaminu a dusíkatých látek. I proto ryby nejsou vhodným krmivem pro psy s histaminovou intolerancí.

Pozor! Opatrně s podáváním ryb také u psů nesnášejících mléčné výrobky. Ryby ve vakuovaných obalech totiž obsahují kasein – bílkovinu, která obsahuje vysoké množství fosforu a nachází se nejčastěji v mléčných výrobcích a pravděpodobně způsobuje alergickou reakci.

Obrázek článku

Alergie u psů: Vše, co chcete vědět

Svědí vašeho psa oči, drbe si uši, olizuje tlapky? Pak má nejspíš alergii. Zjistěte, jaké jsou nejčastější alergeny, jak se alergie u psa projevuje, jaké existují testy na alergie, jak funguje eliminační dieta a podle čeho vybrat …

Granule pro psy, které obsahují ryby

Víte, že...

Z volně žijících psů, kteří se pohybovali na okraji lidské společnosti, vznikla plemena: páriové – pochází z Indie, kanaánský pes z Izraele nebo karolínský pes z jihovýchodu USA.