Lískové ořechy

Pozor! Lískové ořechy nepatří do přirozené stravy psa – masožravce. Je proto na zvážení každého majitele psa nakolik bude respektovat fyziologické potřeby psa.

Pozor! Lískové oříšky pro psy nejsou jedovaté, ale patří k velmi častým alergenům a mohly by způsobit vašemu psovi závažné zdravotní komplikace:

1. Pokud pes vdechne nebo zhltne celý lískový oříšek, může dojít k jeho vzpříčení v jícnu nebo žaludku. U malých plemen může dojít i ke vdechnutí a zapíchnutí oříšku v hrtanu.

2. Lískové ořechy mají vysoký obsah tuků, a to u některých psů může vyvolat zánět slinivky, který se projeví zvracením, průjmem nebo ztrátou chuti k jídlu. Zánět slinivky může odeznít, stejně tak se však může změnit v dlouhotrvající potíže, které vašeho psa budou provázet po zbytek života. Dlouhodobé zkrmování ořechů může navíc vést k nadváze psa.

3. Lískové oříšky můžou způsobit zadržování vody v organismu, což je velmi nebezpečné především pro psy s onemocněním srdce.

Pozor! Podávání lískových ořechů se raději zcela vyhněte, pokud má váš pes problémy se srdcem nebo slinivkou, příp. má sklon k potravinovým alergiím.

Pokud máte podezření, že váš pes sežral větší množství lískových ořechů nebo ořechy i se skořápkou a neuplynulo víc než 30 minut, vyvolejte zvracení (peroxidem vodíku) nebo psa rychle odvezte k veterinárnímu lékaři.

Pokud váš pes nemá alergii na lískové ořechy, dostává je pouze bez skořápky, neochucené (nesolené, nekořeněné) a v malém množství pro zpestření jídelníčku podrcené a společně s krmivem, aby nedošlo k jejich vdechnutí, pak mohou převážit jejich příznivé účinky.

Lískové oříšky jsou stravitelnější než mandle nebo vlašské ořechy, obsahují cca 12 % bílkovin, 36 % tuku a 8 % sacharidů. Vzhledem ke svému složení jsou zdrojem velkého množství energie. Dále obsahují minerální látky (vápník, fosfor, draslík, hořčík, mangan) a vitamíny (E, skupiny B – B1, B6).

Lískové ořechy jsou druhým nejbohatším zdrojem omega 3 nenasycených mastných kyselin ze všech druhů (první jsou vlašské).

Mají příznivý vliv na kůži, přispívají k většímu lesku srsti a pevnosti drápů. Podáváním lískových oříšků lze snížit riziko vzniku ledvinových urátových kamenů, přispívají i k jejich léčbě.

Pozor! Nedoporučují se při léčbě oxalátových ledvinových kamenů.

Příznivě působí na činnost svalů a snižují riziko svalových křečí. Pomáhají při stavbě kostí a podporují tvorbu krve.

Vitamín E obsažený v poměrně velkém množství patří mezi významné antioxidanty. Lískové oříšky tedy pomáhají detoxikaci organismu a tím posilují imunitní systém psa.

Pozor! Lískové oříšky se kvůli vysokému obsahu tuku velmi snadno kazí.

Granule pro psy, které obsahují řasy/houby/ořechy

Víte, že...

Mitochondrická DNA (zděděná po matce) severoamerických psů je velmi podobná DNA evropských psů (vlků) a vůbec se nepodobá DNA amerických vlků. Do Severní Ameriky se tedy psi dostali z Evropy, nikoliv z Jižní Ameriky.