Artyčok

Artyčok je bodlákovitá léčivá bylina, která obsahuje vitamíny (A, E, K, C, skupiny B – především B5 a B9 (kyselinu listovou)), lutein, betakaroten, minerální látky (vápník, hořčík, fosfor, draslík, sodík), stopové prvky (železo, měď, zinek), flavonoidy, hořčiny a omega 3 a omega 6 nenasycené mastné kyseliny.

Pozor! Termín „artyčok“ používaný jako složka krmiva pro psy se často vztahuje k jeruzalémskému artyčoku (Helianthus tuberosus) – druhu slunečnice, a ne k zelenému artyčoku – bodláku.

Působí jako antioxidant, pomáhá čistit tělo od volných radikálů, detoxikuje organismus.

Pozor! Artyčok může vyvolat alergickou reakci.

Při cukrovce pomáhá snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi, zlepšuje látkovou výměnu.

Artyčok je důležitým zdrojem inulinu, který je používán jako vláknina při výrobě krmiva pro psy. Zlepšuje trávení, podporuje pravidelnou stolici, odstraňuje plynatost.

Pomáhá při zánětu jater a podporuje detoxikaci jater od škodlivých látek, které díky močopudnému účinku pomáhá odvádět pryč z těla. Zvyšuje tvorbu žluči a moči. Je vhodný při žlučových kamenech nebo jiných poruchách žlučníku (např. zánětu).

Pozor! V některých případech může zvýšená tvorba žluči zhoršit příznaky onemocnění žlučníku. Před prvním podáním artyčoku se proto raději poraďte s veterinářem nebo výživovým poradcem pro psy.

Pročištěná játra se následně lépe vypořádávají s kožními onemocněními (alergiemi, ekzémy). Artyčoky mají protizánětlivé účinky, urychlují proto hojení ran. Pomáhá také při artritidě a revmatismu. Příznivě působí na ledviny.

Granule pro psy, které obsahují ovoce/zeleninu

Víte, že...

Vůbec nejúspěšnějším horským zachráncem byl svatobernardský pes Barry. Když v roce 1814 uhynul, měl na svém kontě čtyřicet zachráněných lidských životů.