Černé, bílé lanýže (tuber) patří k velmi vzácným gastronomickým klenotům a odpovídá tomu i jejich cena. Vyskytují se zejména ve Středomoří, ale rostou i u nás (černý lanýž letní). Tyto silně aromatické a houby, připomínající něco mezi zatuchlinou a petrolejem, se používají především jako koření.
Pozor! Lanýže jsou chráněné zákonem, a proto se nesmějí sbírat.
Lanýže obsahují bílkoviny (20-30 %!), vlákninu, nízký podíl sacharidů a tuků (pouze 2-5 %). Najdete v nich minerální látky (vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, síru, zinek, měď, sodík, křemík, mangan, selen), nenasycené mastné kyseliny omega 3 a 6, ergosterol (provitamín D) a vitaminy (A, B2B3B5, B6, B9 (kyselinu listovou), B12, C i vzácný vitamín K).
Mají antioxidační, protizánětlivé a antivirotické účinky. Podporují imunitní systém a čistí organismus od škodlivých látek.
Přispívají ke správné struktuře kostí a zubů. Posilují funkci srdce (neobsahují žádný cholesterol), ledvin, jater a žaludku a mají močopudné účinky. Vzhledem k nízkému obsahu sacharidů jsou vhodné i při diabetu (cukrovce).
Čínská medicína je využívá při léčbě závažných očních a kožních onemocnění. Jsou také považovány za silné afrodiziakum podporující plodnost u obou pohlaví a zvyšující tvorbu mléka u matek.
Ve výzkumu jsou přípravky z lanýžů, které jsou schopny zahubit i nebezpečného zlatého stafylokoka.